top of page

Nieznane galaktyki na nowej mapie nieba


Na początku tego roku zostały opublikowane nowe mapy nieba. W tworzeniu map byli zaangażowani astronomowie z 18 krajów. Część zespołu stanowili polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Mapy zostały stworzone dzięki radioastronomii. Urządzenia takie jak interferometr LOFAR (The LOw Frequency ARray) dostarczają danych, na podstawie których można poznać świat znacznie lepiej, niż dzięki analizie obrazów z instrumentów optycznych.

Radioteleskop LOFAR składa się z 50 skupisk anten, rozmieszczonych w 7 państwach Europy (w tym również w Polsce). Na zdjęciu poniżej jest widoczne jedno w takich skupisk. Jest to ogromny interferometr o potężnych możliwościach, badania sekretów odległych zakamarków naszego świata. LOFAR jest w stanie automatycznie reagować i rejestrować nagłe, nieprzewidziane zjawiska, np. rozbłyski gamma.

Rozmieszczenie stacji składających się na LOFAR:

Rozmieszczenie stacji składających się na LOFAR

Nowe mapy nieba, powstałe dzięki LOFAR, prezentują informacje o setkach tysięcy nieznanych dotąd galaktyk, poszerzając świat, na który może patrzeć ludzkość.

Żółte i czerwone kropki widoczne na grafice poniżej, to właśnie przykład danych uzyskanych przez LOFAR.

Grafika ilustruje M51, czyli Wirową Galaktykę (Whirlpool Galaxy).

Z optymizmem patrzymy na rosnącą wiedzę o kosmosie. Przy obecnym tempie rozwoju projektów badawczych, już za kilkanaście lat możemy spoglądać na świat zupełnie inaczej, niż dotychczas.


 nowe posty:
bottom of page